Asiakastarinat
Jatta, 73: “Ulkopuolinen apu mahdollistaa minulle itsenäisen arjen”
Hausjärvellä asuva Jatta Andersson, 73, elää itsenäistä arkea rivitaloasunnossaan. Kahden aikuisen pojan ja kuuden lapsenlapsen mummi saa apua arjen askareisiin Suomen Seniorihoivalta.
– Minulla aina on ollut paljon ystäviä ja muutenkin hyvä tukiverkosto, mutta kun fyysinen kuntoni vuosia sitten alkoi heiketä, aloin tarvita säännöllistä apua kotiaskareisiin. Etsin netistä, mistä löytyisi luotettavaa palvelua – ja löysin Suomen Seniorihoivan, Jatta kertoo.
Kaikki alkoi liukastumisesta kaupan portaissa vuonna 2016. Toinen jalka jouduttiin tapaturman seurauksena raudoittamaan ja liikkuminen vaikeutui huomattavasti. Entisen asuintalon hissittömyys alkoi vaikeuttaa arkea.
– Pidin yhtä rollaattoria ylhäällä ja toista alhaalla. Ei siitä tullut mitään. Niinpä luovuin Espoon asunnosta ja muutin rivitaloon Hausjärvelle. Täältä pääsen helposti kylätielle kävelemään ja pihalle. Toinen poikanikin asuu tässä lähellä ja lapsenlapset tulevat vierailulle usein, Jatta toteaa.
Arvokasta seuraa ja käytännön apua
Suomen Seniorihoivan auttaa Jattaa arkiaskareissa kerran viikossa arkiaskareissa.
– En minä enää yksin selviäisi, enkä halua olla likaisessa kodissa. Omat lapsetkaan eivät voi jatkuvasti olla täällä auttamassa. Heillä on omat elämänsä.
Suomen Seniorihoivan avustaja auttaa tarpeen mukaan monenlaisissa tehtävissä, eikä apu rajoitu esimerkiksi pelkkään siivoukseen.
– Avustaja käy puolestani kaupassa, siivoaa, laittaa ruokaa, pesee pyykkiä ja vaihtaa lakanat. Siitä on minulle iso apu. Henkilökohtaisesta hygieniasta huolehdin itse, mutta esimerkiksi imurointi on rollaattorin kanssa mahdotonta, Jatta sanoo.
Andersson kehuu tulevansa hyvin toimeen avustajien kanssa.
– Minulla kävi Espoossa monta vuotta sama avustaja. Nyt muuton yhteydessä sain uuden avustajan. Molemmat ovat olleet ihania: seurallisia ja puheliaita. Hyvin valittuja ihmisiä. Sen lisäksi, että avustaja tulee hoitamaan arkiaskareita, vaihdamme myös iloja ja suruja.

Omassa kodissa on hyvä olla
Jatta arvostaa itsenäisyyttään, eikä aio luopua siitä.
– Laitokseen en mene ikinä. Kotona saan lämmitettyä ruoat, tiskaan ja selviän arjessa itsenäisesti. Vessa on korotettu, käsinojat on, ja saunaankin pääsen.
Vaikka varsinaiset harrastukset ovat jääneet, lukeminen ja rollaattorilla köpöttely kuuluvat Jatan päiviin. Tabletin kautta hän seuraa uutisia ja koululaisten touhuja pihalla. Arki on rauhallista ja hyvää.
– Elämä toimii nyt mainiosti näin. Olen oikein tyytyväinen.
Tutustu aiheeseen
-
Asiakastarinat
Tuuli on ataksiaa sairastavalle Riitalle korvaamaton apu
-
Asiakastarinat
Annelilla on kolme henkilökohtaista avustajaa
-
Asiakastarinat
Viikoittaiset ulkoiluhetket pitävät Liisan mielen virkeänä
-
Asiakastarinat
Omaishoitajalle apua
-
Asiakastarinat
Pariskunnan unelma
-
Asiakastarinat
Avustaja auttaa Karia pysymään elämässä kiinni
-
Asiakastarinat
Kirstille vähäinen tuki riittää sujuvaan arkeen
-
Asiakastarinat
Tuttu avustaja tuo arkeen iloa ja väriä
-
Uutiset
Seniorin toive